(0)
Puzzle English
English_Dom

Генограма як метод самопізнання

Кожна сім'я має свою історію. Але початок цієї історії закладено зовсім не на весіллі у вас або ваших батьків - він втрачається десь в глибині століть, проте й далі є тим нерозривним ланцюгом безлічі поколінь ваших предків, який пов'язує ваші долі.

Сімейна історія з точки зору психології та психотерапії - це особлива, емоційно значуща проблема, навколо якої  періодично формується, та з покоління в покоління повторюється, конфліктний стереотип. Одним із сучасних методів вивчення сімейної історії є метод генограми. У не такому далекому 1978 році один із «першопрохідців» сімейної психотерапії М. Боуен створив даний метод для діагностики сімейних відносин. Нині генограму використовують фахівці найрізноманітніших напрямів, у тому числі й для виявлення джерел різних спадкових захворювань, наприклад таких, як рак. Але сьогодні ми розповімо про застосування методу генограми для самоаналізу і поглибленого самопізнання.

Генограма - це графічне зображення своїх знань про сім'ю за допомогою певних символів, простіше кажучи, це - сімейна карта. У ній вказують дати народжень, шлюбів, розлучень, розривів у відносинах і смертей. Під час складання сімейної карти враховуються всі характеристики сімейних зв'язків, їх емоційна забарвленість, ступінь близькості між членами (прихильність, психологічна залежність), хвороби, важливі епізоди з життя роду.

Аналізуючи генограму, можна виявити витоки і закономірності різних життєвих проблем. Наприклад, повторювані з покоління в покоління розлучення, сімейні конфлікти або захворювання. Іноді причини проблемних ситуацій не лежать на поверхні, а мають більш глибоке коріння. У сім'ї будь-які збіги носять невипадковий характер. Наприклад, поява молодшої дитини в сім'ї збіглася за часом з початком енурезу у старшого. Багато подій можна пояснити і таким поняттям, як «синдром річниці», коли в декількох поколіннях у людей одного віку або в один і той же час відбуваються значні події.

Складання генограми

1. Сформуйте метуГенограмма. схема 1

Перш ніж приступити до створення своєї генограми, визначте її мету. Це допоможе вам сконцентруватися на тих сімейних відомостях, які ви хочете зібрати (наприклад, фізичні або душевні захворювання, зловживання алкоголем або наркотиками, сімейне насильство, розлучення, розриви відносин, сімейні традиції, що підтримують розвиток та процвітання роду, особливі розумові здібності членів родини та їх схильності і так далі).

Залежно від мети, генограма може містити інформацію не тільки про трагічні події або конфліктнї ситуаціїї, але також і відображати позитивний потенціал, закладений в історії сім'ї.

2. Визначте «коло доступу»

Заздалегідь вирішите, з ким і для кого ви складаєте сімейну карту. Іноді відомості, які вона містить, можуть бути занадто значущими або тяжкими для когось із вашої сім'ї. Обов'язково це враховуйте. Також генограма може послужити підмогою для лікарів, наочно демонструючи історію того чи іншого захворювання. Подумайте про «глибину» дослідження. Скільки поколінь буде відображено на вашій схемі? Від цього залежить подальший хід роботи, адже вам належить зрозуміти, яким чином ви будете збирати інформацію.

3. Приступайте до збору інформації

Для початку запишіть все, що відомо особисто вам. Коли власні знання вичерпаються, займіться опитуванням інших членів сім'ї. Записуйте зібрані відомості. Будьте готові до того, що ці розмови можуть виявитися для когось тягарем. Проявіть розуміння і терпіння. Ймовірно також, що ви почуєте безліч історій. Підтримуйте такі розповіді - це найкращий спосіб для збору відомостей. Джерелами інформації можуть також послужити мережевий пошук, архівні дані, сімейні цінності і реліквії. Але достовірність таких відомостей вам потрібно буде перевірити ще раз.

4. Складіть схему своєї генограмиГенограмма. схема 2

Можна зробити її вручну або скористатися готовими шаблонами, які зараз є загальнодоступними. Існують навіть спеціальні програми, розроблені якраз для складання генограми. (Читайте нашу статтю Програми для складання генеалогічного древа). Користуйтеся спеціальними символами. Для візуалізації відносин і подій в родині існує цілий набір спеціальних позначень. (Див. Рис. 1 і 2). Чоловік позначається прямокутником, жінка - кругом. При зображенні шлюбу чоловік розташовується зліва, жінка - справа. Напрям зв'язку, тобто хто до кого проявляє почуття, позначається стрілкою.

Техніки ефективного запам'ятовування

5. Аналізуйте результати

Коли ви складете генограму, шукайте збіги і закономірності. Але будьте обережні у своїх висновках. Не робіть висновків про будь-які спадкові захворювання, не обговоривши це з лікарем. Не робіть поспішних висновків про мотиви вчинків своїх рідних і не намагайтеся їх перевиховувати, тикаючи носом у генограму. Дослідження своєї сімейної карти може допомогти простежити закономірності в розвитку тих чи інших життєвих труднощів, виявити конфліктні стереотипи і розкрити їхній вплив на вашу долю.

Генограма є найсильнішим засобом для усвідомлення характеру сімейних взаємин і для розкриття свого потенціалу, закладеного самою природою. 

Читайте також "12 сімейних традицій, які зміцнюють відносини"

Читайте також "У хворобі і в здоров'ї. поки смерть не розлучить...

Читайте також "Чому чоловіки люблять лежати на дивані""

Читайте також "Все, що ви хотіли знати про відносини"

Читайте також "3 способи сказати "ні" сімейній рутині"

Расскажи друзьям
English_Dom
Все материалы сайта защищены авторским правом. Копирование и видоизменение материалов сайта возможно только после письменного согласия администрации сайта.
Newfrog.com INT Newfrog.com INT
Puzzle English

Контакти

admin@keep-sane.com.ua

Залиште нам повідомлення